BU EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNE DESTEK VERİLMEMEKTEDİR.


On Adımda Kapalıçarşı (8 Kasım 2010 - 27 Şubat 2011)

​İstanbul’un finans merkezi olma yolundaki 550 yıllık öyküsünü anlatan “10 Adımda Kapalıçarşı” adlı sergi 8 Kasım’da gerçekleştirilen kokteylin ardından İş Bankası Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Kültür Yayınları’ndan çıkan “Çarşı, Pazar, Ticaret ve Kapalıçarşı” adlı kitabın yazarları Prof. Önder Küçükerman ve Prof. Dr. Kenan Mortan’ın küratörlüğünü yaptığı sergide, Kapalıçarşı tarihini ortaya koyan orijinal belgeler, gravürler, geçmişten günümüze Kapalıçarşı’da yapılan, altının farklı kullanım alanlarını gösteren yaprak üzeri altın hat ve tekzip işleri, gümüş ve bakır işleri ile takılar ve dokumalar yer aldı.

Ünlü oryantalist ressam Amadeus Preziosi’nin Kapalıçarşı tablosunun da yer aldığı, İstanbul’un finans merkezi olma yolundaki 550 yıllık serüvenini anlatan sergide Kapalıçarşı’nın çeşitli noktalarından çekilen 360 derece görünümleri, Kapalıçarşı eskizleri, Kapalıçarşı şeref defteri, çok sayıda gravür de kiosklarda ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

Tarih öncesinden bu yana ana ticaret yollarının kavşak noktası olmuş Anadolu’nun iktisat tarihinin resmi olarak nitelendirilebilecek Kapalıçarşı, bu sergide bir alışveriş merkezi olmasının ötesinde tasarım, ürün geliştirme ve finans merkezi olma özellikleriyle ön plana çıkar. Kapalıçarşı Derneği’nin çeşitli belgeler, ürünler ve sunumlarla katkı sağladığı sergide, Kapalıçarşı’nın inşa edildiği 1460 yılından günümüze kadar geçirdiği evreler; ekonomik ve mimari gelişimi, İstanbul’un ticaret hayatındaki yeri, ülkemizin kültürel ve sanatsal mirası üzerindeki rolü, Kapalıçarşı esnafının değişen yapısı farklı açılardan ele alınarak, görseller ve metinlerle tematik olarak sergilendi.

Ziyaretçilere; Prof. Önder Küçükerman’ın danışmanlığı ile TRT tarafından hazırlanan Kapalıçarşı konulu “Ustanın Sırrı” adlı belgeseli izleme olanağı da sunan “10 Adımda Kapalıçarşı” sergisi 27 Şubat 2011’e kadar açık kaldı.

SERGİ KÜRATÖRLERİ HAKKINDA

Prof. Dr. Kenan Mortan

1951 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans ve doktora eğitimini tamamlayarak öğretim üyesi oldu. Basın sektöründe muhabir ve yazar olarak çalıştı. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için 40 ilde seminerler verdi. Massachusetts Institute of Technology’de konuk öğretim üyesi olarak bölge planlama konusunda çalıştı. Bir düzineyi aşkın kitap ile çok sayıda bilimsel makale ve gazete yazısı kaleme aldı.

Prof. Önder Küçükerman

1939 yılında Trabzon’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. 1971’de Akademi’ye bağlı Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nda ilk Endüstri Tasarımı Bölümü’nü kurdu, 1971-2005 arasında Bölüm Başkanlığı yaptı. Akademi’nin 1982’de Mimar Sinan Üniversitesi olarak örgütlenmesinden sonra iki dönem Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yaptı. Üniversitelerle büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının işbirliğine önem verdi ve bu konuda öncü çalışmalar yürüttü. 60’ı aşkın kitap, çok sayıda bilimsel ve sanatsal makale yazdı, belgesel filmler yaptı.

Bu sayfayı paylaşın:

Sergiden Fotoğraflar

HOBYAR MAH.
BANKACILAR CAD.
NO:2 BAHÇEKAPI
EMİNÖNÜ - İSTANBUL

Telefon +90.212 511 13 31
Faks +90.212 526 77 29
E-Mail info@isbankmuze.com.tr

ZİYARET SAATLERİ

10:00 - 18:00

Pazartesi günleri, Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günleri ile 1 Ocak günü hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arası açıktır.