BU EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNE DESTEK VERİLMEMEKTEDİR.


Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 (7 Mart 2015 - 15 Ağustos 2015)

Türkiye İş Bankası Müzesi, tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı vesilesiyle “Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915” sergisine ev sahipliği yaptı. Sergi, ziyaretçileri Çanakkale Boğazı’nın derinliklerinden Gelibolu’daki siperlere uzanan bir tarih yolculuğuna çıkardı.

Savaşa dair askeri objeler, yerli ve yabancı arşivlerden derlenen fotoğraflar ve belgelerin yer aldığı sergide, deniz ve kara savaşları ayrı bölümlerde anlatıldı. Deniz tarafında savaşın en şiddetli anlarına tanıklık eden denizaltı ve gemilerin birbirlerine karşı kullandıkları torpidoların, 18 Mart’ta işgalci güçlere karşı kazanılan zafere önemli katkısı olan Nusret gemisinin döşediği mayınların, vatan toprağını savunan topların replikaları izlenime sunuldu. Kara bölümünde ise savaşta kullanılmış askeri obje ve malzemelerin sergilendiği vitrinler ve bir siper canlandırması yer aldı. Savaşın taraflarına ait askeri malzeme ve özel eşyalara çarpıcı asker anıları ve mektupları eşlik etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün el yazısıyla imzaladığı, daha önce kamuoyuyla paylaşılmamış 3 askeri emir de serginin ilgi çeken belgeleri arasında yerini aldı. 10,11 ve 12 Mayıs 1915 tarihli emirlerde Mustafa Kemal savaşa ilişkin takdir, görüş ve emirlerini diğer kumandanlara iletmişti. Toplamda 6 adet olan fırka emirleri, hem birebir transkripsiyonları hem de sadeleştirilmiş versiyonlarıyla sergilendi.

Sergideki ekran ve projeksiyonlarda Çanakkale Savaşları üzerine farklı belgesellerin, tarihi görüntülerin de gösterimleri yapıldı. Kiosklarda ise Avustralya, İngiltere ve Türk arşivlerinden özenle seçilmiş fotoğraflar açıklamalarıyla birlikte sunuldu.

Çanakkale Savaşları’nın adeta seyrini değiştiren Nusret mayın gemisinin, düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasındaki Akyarlar'a mayınlarını bırakmasının yıldönümü olan 7 Mart’ta açılan sergi, 15 Ağustos’a kadar açık kaldı.

SERGİ KÜNYESİ

Küratör: Savaş Karakaş
Siper Canlandırması: Onur Akmanlar
Danışman Yazar: Prof.Dr. Haluk Oral
Savaş Objeleri: Onur Akmanlar, Savaş Karakaş
Görsel Yönetmen: Sibel Göloğlu
Editör: Azade Aslan
İç Mimar: Günhan Aloba
Grafik Tasarım: Mustafa Fehmi İlik

ARŞİV

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı,
Avustralya Büyükelçiliği ve Austrade,
Gallipoli and the Anzacs website: anzacsite.gov.au (Gelibolu ve Anzaklar websitesi),
The Australian Deparment of Veterans’ Affairs (Avustralya Eski Muharip Gaziler Bakanlığı),
Australian War Memorial (Avustralya Savaş Anıtı Müzesi),
Trustees of the Liddell Hart Centre for Military Archives,
King’s College London (Londra King’s College Askeri Arşivleri Liddell Hart Merkezi Mütevelli Heyeti),
Musée national de la Marine (Ulusal Deniz Müzesi-Paris),
Marius Bar,
Prof.Dr. Haluk Oral

KATKIDA BULUNANLAR

Yard.Doç.Dr. Mithat Atabay, Dr. Chris Flaherty, Barış Borlat, Ahmet Özel, Arif Ertik, Selçuk Kolay, Erol Mütercimler, Heykeltıraş Recep Özer, Ahmet Salcan, Uğural Vanthoft

ÇANAKKALE FOTOĞRAFLARI

Burak Reis Yavuz

SUALTI FOTOĞRAFLARI

Adnan Büyük, Dr. Mark Spencer, Ali Ethem Keskin

SUALTI VİDEO

Engin Aygün, Saki Uğurlu, Yunus Pense, Tunç Emre Karakoyunlu

Bu sayfayı paylaşın:

Sergiden Fotoğraflar

HOBYAR MAH.
BANKACILAR CAD.
NO:2 BAHÇEKAPI
EMİNÖNÜ - İSTANBUL

Telefon +90.212 511 13 31
Faks +90.212 526 77 29
E-Mail info@isbankmuze.com.tr

ZİYARET SAATLERİ

10:00 - 18:00

Pazartesi günleri, Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günleri ile 1 Ocak günü hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arası açıktır.