BU EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNE DESTEK VERİLMEMEKTEDİR.


1935’ten Günümüze Camla Yazılan Tarih (12 Aralık 2011 - 2 Eylül 2012)

​1935 yılında Türkiye İş Bankası tarafından Atatürk'ün direktifleriyle kurulan Şişecam’ın 76 yıllık serüvenini anlatan “1935’ten Günümüze Camla Yazılan Tarih” sergisi 12 Aralık 2011’de ziyarete açıldı.

Sergide, Şişecam’a ait antik cam koleksiyonu ile Osmanlı cam koleksiyonunun yanı sıra günümüz el işçiliğinde kullanılan çeşitli aletler, sanayi üretiminde kullanılan kalıplar, camın hammaddeleri olan kristal parçaları, kuvars, kum ve soda, cam fabrikasına ait bir maketin yanı sıra Şişecam’ın eskiden beri ürettiği hafızalarda yer eden kavanoz, şişe ve bardak örnekleri gibi pek çok farklı obje yer aldı.

Çeşm-i bülbül gibi özel ürünlerin üretim görüntülerinin de yer aldığı “1935’ten Günümüze Camla Yazılan Tarih” sergisinde Şişecam’a ait Denizli Cam, Trakya Düzcam, Trakya Otocam, Topkapı Şişe ve Kırklareli Paşabahçe Fabrikası olmak üzere beş fabrikada yapılan özel çekimlerle hazırlanan ve cam üretiminin aşamalarını anlatan filmler de gösterildi.

El işi cam ürünlerinden sanayi tipi ürünlere uzanan 76 yıllık serüven

El işi camcılık ve sanayi tipi camcılık olmak üzere iki ana eksende ele alınarak hazırlanan sergide Şişecam’ın 1935’te Beykoz’da açılan ilk fabrikasının temel atma töreninde kullanılan mala ve bu açılışa ait film ve fotoğraflar da yer aldı.

İzleyicileri girişte karşılayan, içinde Şişecam‘ın farklı ürünlerinin yer aldığı görkemli cam enstelasyonu, serginin en çarpıcı unsurlarından birini oluşturdu. Fabrika ortamının da yansıtılmaya çalışıldığı sergide üretim alanlarında gerçekleştirilmiş güçlü ses kayıtları, izleyiciyi müze ortamından fabrikaların zor, dinamik ortamına taşıdı. Şişecam’a ait tüm fabrikaların fotoğrafları, geçmişten günümüze yayınlanan kataloglar, alınan patent ve ödüller de sergide yer aldı.

Sergide yetişkinler ve farklı yaş gruplarından çocuklar için eğlenceli ve eğitici cam atölye çalışmaları da gerçekleştirildi. Çocuklara cam üretimi ve geri dönüşüm ile ilgili film gösterimi yapıldı. Ayrıca tüm ziyaretçilere açık, etkileşimli bir animasyon sergide yer aldı.

Sergi Küratörü Hakkında

Prof. Önder Küçükerman

1939 yılında Trabzon’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. 1971’de Akademi’ye bağlı Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nda ilk Endüstri Tasarımı Bölümü’nü kurdu, 1971-2005 arasında Bölüm Başkanlığı yaptı. Akademi’nin 1982’de Mimar Sinan Üniversitesi olarak örgütlenmesinden sonra iki dönem Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yaptı. Üniversitelerle büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının işbirliğine önem verdi ve bu konuda öncü çalışmalar yürüttü. 60’ı aşkın kitap, çok sayıda bilimsel ve sanatsal makale yazdı, belgesel filmler yaptı.

 

Bu sayfayı paylaşın:

Sergiden Fotoğraflar

HOBYAR MAH.
BANKACILAR CAD.
NO:2 BAHÇEKAPI
EMİNÖNÜ - İSTANBUL

Telefon +90.212 511 13 31
Faks +90.212 526 77 29
E-Mail info@isbankmuze.com.tr

ZİYARET SAATLERİ

10:00 - 18:00

Pazartesi günleri, Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günleri ile 1 Ocak günü hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arası açıktır.