BU EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNE DESTEK VERİLMEMEKTEDİR.


Bir Kumbara Öyküsü (23 Nisan - 14 Eylül, 7 Ekim - 18 Aralık 2008)

​İlk kumbarayı 1928 yılında Türkiye'ye getirip müşterilerine sunan, para biriktirme alışkanlığının erken yaşlarda başlamasını sağlayarak, tasarruf bilincinin ülkemizdeki gelişiminde önemli bir görev üstlenen İş Bankası, çocukluk yıllarımızın en değerli eşyası kumbarayı Müzesinde açtığı özel bir sergi ile, 23 Nisan 2008'de yeniden gündemimize sundu. Müze'deki sergilenişi 14 Eylül'de sona eren sergi, 7 Ekim'de İzmir'de ziyarete açıldı ve 18 Aralık 2008'de sonlandı.

Konsept ve metin yazarlığını Gökhan Akçura'nın üstlendiği, tasarımını ise Emre Senan'ın gerçekleştirdiği "Bir Kumbara Öyküsü" Sergisi'nde, İş Bankası ile özdeşleşen çelik kumbaraların yanı sıra, kumbaranın Türkiye'deki serüvenine ilişkin tarihi belge, obje ve fotoğraflara yer verildi. Sergide, kumbaraya ilişkin hazırlanan afişler, ilanlar ve reklam filmleri de yer aldı.

Sergi ile birlikte, Gökhan Akçura tarafından kaleme alınan kapsamlı bir kitap da yayınladı. Sergi ile aynı ismi taşıyan kitap, İş Bankası kumbarasının doğuş süreci, kumbaraların ülkemize gelişi ve dağıtılması, tasarruf bilincinin oluşumu için yapılan iletişim ve reklam çalışmaları ve kumbaranın toplumsal hayata etkilerini anlatıyor. Kitapta, sergilenen koleksiyonun fotoğraflarına da yer veriliyor.

Çocukluğumuzun kumbarasını çocuklarımızla tanıştırmayı da amaçlayan sergi kapsamında çocuklara özel çeşitli aktivitelere de yer verildi.

Bu sayfayı paylaşın:

Sergiden Fotoğraflar

HOBYAR MAH.
BANKACILAR CAD.
NO:2 BAHÇEKAPI
EMİNÖNÜ - İSTANBUL

Telefon +90.212 511 13 31
Faks +90.212 526 77 29
E-Mail info@isbankmuze.com.tr

ZİYARET SAATLERİ

10:00 - 18:00

Pazartesi günleri, Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günleri ile 1 Ocak günü hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arası açıktır.