Türkiye İş Bankası koleksiyonu, ağırlıklı olarak Banka'nın kuruluşundan bugüne dek kullanılan, bu anlamda Cumhuriyet Dönemi bankacılığının dönüşüm evrelerini yansıtan ve Banka'daki gündelik yaşamın vazgeçilmez parçası olan üç boyutlu nesnelerin oluşturduğu bir koleksiyondur. Koleksiyondaki parçalar, Türkiye'nin her köşesine yayılmış İş Bankası şubelerinden toplanmış ve yarınlara sağlıklı biçimde aktarılabilmeleri için uluslararası müzecilik normlarıyla gerekli koruma koşulları altında koleksiyona katılmıştır.

      Bankacılıkta kullanılan kopyalama makinesi, para paketleme ve bağlama, para sayma makinesi, daktilo, cari hesap makinesi, hesap makineleri, soğuk damga, mühür, terazi, teyp, gaz lambası, bekçi saatleri, telefon ve telefon rehberleri, personel defterleri gibi nesne ve belgeler; Banka'nın müşterilerine çeşitli zamanlarda dağıttığı defter, kalem, anahtarlık, takvim, kibrit kutusu, kumbara gibi promosyon malzemeleri; Banka'nın toplumsal ve ticari alandaki etkinlikleri sonucu aldığı plaketler, teşekkür belgeleri, kupalar, yıldönümü hediyeleri, şeref defterleri, Türkiye İş Bankası Müzesi Koleksiyonu'nun başlıca öğeleridir.

      Müze'nin kuruluşu sırasında Banka'nın kağıt ve görsel malzemeden oluşan arşivi de koruma altına alınmış, 500.000'i aşkın belge dijital ortama aktarılmış, 114 bobin film gerekli müdahaleler yapılarak elden geçirilmiştir. Sonraki süreçte 250.000 belge daha dijital ortama aktarılarak arşivlenmiştir. İş Bankası Müzesi, bu arşivden çok sayıda parçayı, kurgusu çerçevesinde salonlarına yerleştirerek ziyaretçileriyle paylaşmaktadır.

      Poliçeler, makbuzlar, tahsilat fişleri, kasa fişleri, hisse senetleri, çekler, banka cüzdanları gibi bankacılık hizmetlerine ilişkin belgeler; sözleşmeler, banka iç yazışmaları, kurum ve kuruluşlarla yapılan resmi yazışmalar, banka'ya yazılan mektuplar, şubenin ilk dönem personeli bilgileri gibi toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan belgeler, gazete reklamları, reklam afişleri, kartpostallar gibi tanıtıma yönelik malzemeler, fotoğraflar, (çok sayıda personel fotoğrafı, şube fotoğrafları, sosyal ve kültürel etkinliklerde çekilmiş fotoğraflar gibi), resimler (yağlıboya, suluboya, karakalem, desen, çizim), eski mimari plan ve projeler ve çeşitli konularda yapılmış onlarca film İş Bankası arşivini oluşturmaktadır. Tüm bu arşiv, sosyal tarih ve iktisat tarihi alanlarında tarih yazımını fark edilir biçimde zenginleştirecek çeşitliliğe sahiptir. Türkiye İş Bankası Müzesi, bankacılık kurallarını her zaman gözeterek, bu arşivi ziyaretçileriyle paylaşmaktadır ve bu paylaşım Müze'nin yaşamı boyunca sürecektir.

       Müze ayrıca, Türkiye İş Bankası'na ait görkemli resim koleksiyonundan birkaç örneği kurgusu çerçevesinde sergilemektedir. İş Bankası Resim Koleksiyonu 750'den fazla ressamın 2000'i aşkın tablosundan oluşmaktadır. 1940'lı yıllardan beri ulusal resim sanatının örneklerini toplamaya başlayan Banka, bugün koleksiyonunda Osman Hamdi'den Şeker Ahmet Paşa'ya, İbrahim Çallı'dan Nuri İyem'e, Fahrelnisa Zeid'den Abidin Dino'ya Türk resminin pek çok önemli sanatçısının eserlerini koleksiyonuna katmıştır ve çağdaş Türk ressamlarının eserlerini biriktirmeyi sürdürmektedir. İş Bankası Müzesi, özellikle Weinberg'e ait Atatürk tabloları ile bu muhteşem koleksiyondan bazı örnekleri ziyaretçilere sergilemektedir.

 
 
      1892'de postane olarak yaptırılan Müze binası, 1928'den 2004'e dek İş Bankası şubesi olarak kullanıldı; İstanbul ticari hayatının en canlı yeri Eminönü'nde yıllarca tüm şehre hizmet verdi. Bugün, İş Bankası Müzesi olarak tarihi yarımadanın sosyal hayatının bir parçası.

Devamı>>
      14 Kasım 2007’den bu yana İş Bankası’nın tarihi Yenicami Şube Binası’nda ziyaretçileriyle buluşan Türkiye İş Bankası Müzesi, kalabalık bir ekibin yoğun emeğiyle oluşturuldu. Bankanın geçmişinden bugüne birikimi özenle bir araya getirilerek toplumla paylaşıma açıldı ve gelecek kuşaklara aktarılmak amacıyla korumaya alındı. .

Devamı>>